The Hyosung RT 125D is a 4 stroke, Allround bike with a Oil and air cooled 124.00 ccm (7,53 cubic inches) Single cylinder, 4 Valve type of engine. This engine then gets the power to the rear wheel with a Chain driven transmission.
This engine has 13.50 HP (9.9 kW and an unconfirmed top speed.
For daily commuting, the tank size is a critical factor. The Hyosung RT 125D features a 8.00 litres (2,10 gallons) fuel tank and features a DOHC fuel control system, providing excellent range during your journeys.
Routine service is vital to maintain your Hyosung RT 125D performing at its best. Common service items consist of spark plugs. Using quality components, your RT 125D will sustain excellent performance throughout its lifetime.
Loading products...
If you are searching for Hyosung RT 125D Tyres then you will need to look for the right sizes. On this model the Front Tyre size is 130/80 - 18 and the Rear Tyre size is 130/80 - 14 so before purchasing a tyre, double check that it is the right size.
| Type: | Single cylinder |
|---|---|
| Displacement: | 124.00 ccm (7,53 cubic inches) |
| Power: | 13.50 HP (9.9 kW |
| Torque: | N/A |
| Compression: | N/A |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Oil and air |
| Valves: | 4 |
| Starter: | Electric |
| Transmission: | Chain |
|---|---|
| Gearbox: | 5 - speed |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | 8.00 litres (2,10 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | DOHC |
| Type: | Allround |
|---|---|
| Year: | 2009 |
| Weight: | 125.0 kg (274,22 pounds) |
| Length: | 2085 mm (81,69 inches) |
| Front Brakes: | Single disc |
| Rear Brakes: | Expanding brake (drum brake) |