The Kymco 125 Stryker offroad is a 4 stroke, Enduro bike with a Air cooled 124.10 ccm (7,53 cubic inches) Single cylinder, 2 Valve type of engine. This engine then gets the power to the rear wheel with a Chain driven transmission.
This engine has 7.60 HP (5,47 kW)) @ 8500 RPM, 8.90 Nm (0,90 kgf-m or 6,57 ft.lbs) @ 7500 RPM and an unconfirmed top speed.
For weekend adventures, the fuel system is an essential aspect. The Kymco 125 Stryker offroad is equipped with a 14.00 litres (3,68 gallons) fuel tank and utilizes a OHC fuel management system, providing efficient range on the road.
Proper upkeep is vital for keeping your Kymco 125 Stryker offroad performing at its best. Frequently replaced components involve fuel filters. By using genuine parts, your 125 Stryker offroad will sustain strong performance for many miles.
Loading products...
If you are looking for Kymco 125 Stryker offroad Tyres then you will need to look for the right sizes. On this model the Front Tyre size is 90/90 - 21 and the Rear Tyre size is 130/80 - 17 so before buying a tyre, make sure that it is the right size.
| Type: | Single cylinder |
|---|---|
| Displacement: | 124.10 ccm (7,53 cubic inches) |
| Power: | 7.60 HP (5,47 kW)) @ 8500 RPM |
| Torque: | 8.90 Nm (0,90 kgf-m or 6,57 ft.lbs) @ 7500 RPM |
| Compression: | N/A |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Air |
| Valves: | 2 |
| Starter: | Kick |
| Transmission: | Chain |
|---|---|
| Gearbox: | 5 - speed |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | 14.00 litres (3,68 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | OHC |
| Type: | Enduro |
|---|---|
| Year: | 2005 |
| Weight: | 142.0 kg (311,53 pounds) |
| Length: | 2120 mm (83,08 inches) |
| Front Brakes: | Single disc |
| Rear Brakes: | Expanding brake (drum brake) |