The Hyosung Karion 125 is a 4 stroke, Enduro bike with a Air cooled 125.00 ccm (7,59 cubic inches) Single cylinder, 4 Valve type of engine.
This engine has 11.66 HP (8,46 kW)) @ 10500 RPM, 9.40 Nm (1,00 kgf-m or 6,87 ft.lbs) @ 6500 RPM and a top speed of 101.0 km/h (62,49 mph)
During extended trips, the fuel system is a key factor. The Hyosung Karion 125 comes with a 9.00 litres (2,37 gallons) fuel tank and features a OHC fuel injection system, providing efficient range during your journeys.
Regular maintenance is crucial for keeping your Hyosung Karion 125 operating reliably. Essential service parts comprise fuel filters. With the right parts, your Karion 125 can keep delivering great rides over the long term.
Loading products...
| Type: | Single cylinder |
|---|---|
| Displacement: | 125.00 ccm (7,59 cubic inches) |
| Power: | 11.66 HP (8,46 kW)) @ 10500 RPM |
| Torque: | 9.40 Nm (1,00 kgf-m or 6,87 ft.lbs) @ 6500 RPM |
| Compression: | N/A |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Air |
| Valves: | 4 |
| Starter: | Electric and kick |
| Transmission: | N/A |
|---|---|
| Gearbox: | 5 - speed |
| Top Speed: | 101.0 km/h (62,49 mph) |
| Fuel Capacity: | 9.00 litres (2,37 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | OHC |
| Type: | Enduro |
|---|---|
| Year: | 2006 |
| Weight: | 135.0 kg (296,11 pounds) |
| Length: | N/A |
| Front Brakes: | Single disc |
| Rear Brakes: | Expanding brake (drum brake) |