The Aprilia RSV Mille 1000 is a 4 stroke, Sport bike with a 997.62 ccm (60,57 cubic inches) V2 type of engine.
This engine has 130.00 HP (94,43 kW)) @ 9500 RPM, 99.00 Nm (10,05 kgf-m or 72,64 ft.lbs) @ 7000 RPM and an unconfirmed top speed.
For daily commuting, the fuel capacity is an important feature. The Aprilia RSV Mille 1000 includes a 20.00 litres (5,25 gallons) fuel tank, providing good fuel economy for your rides.
Preventative care is important for maintaining your Aprilia RSV Mille 1000 running smoothly. Essential service parts comprise oil filters. With the right parts, your RSV Mille 1000 will keep providing reliable service for many miles.
Loading products...
| Type: | V2 |
|---|---|
| Displacement: | 997.62 ccm (60,57 cubic inches) |
| Power: | 130.00 HP (94,43 kW)) @ 9500 RPM |
| Torque: | 99.00 Nm (10,05 kgf-m or 72,64 ft.lbs) @ 7000 RPM |
| Compression: | N/A |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | N/A |
| Valves: | N/A |
| Starter: | N/A |
| Transmission: | N/A |
|---|---|
| Gearbox: | N/A |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | 20.00 litres (5,25 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | N/A |
| Type: | Sport |
|---|---|
| Year: | 2003 |
| Weight: | 187.0 kg (410,24 pounds) |
| Length: | N/A |
| Front Brakes: | N/A |
| Rear Brakes: | N/A |