The Peugeot XP6 Enduro 50 is a 2 stroke, Enduro bike with a Liquid cooled 49.70 ccm (3,01 cubic inches) Single cylinder type of engine.
This engine has 1.90 HP (1.4 kW and an unconfirmed top speed.
During extended trips, the tank size is a critical aspect. The Peugeot XP6 Enduro 50 features a 6.00 litres (1,58 gallons) fuel tank, ensuring good performance during your journeys.
Routine service is crucial to maintain your Peugeot XP6 Enduro 50 in top condition. Popular maintenance parts include fuel filters. By using genuine parts, your XP6 Enduro 50 can maintain great rides for many miles.
Loading products...
If you are looking for Peugeot XP6 Enduro 50 Tyres then you will need to look for the correct sizes. On this model the Front Tyre size is 90/90 - 21 and the Rear Tyre size is 110/80 - 18 so before going ahead and buying a tyre, double check that it is the correct size.
| Type: | Single cylinder |
|---|---|
| Displacement: | 49.70 ccm (3,01 cubic inches) |
| Power: | 1.90 HP (1.4 kW |
| Torque: | N/A |
| Compression: | N/A |
| Stroke: | 2 |
| Cooling: | Liquid |
| Valves: | N/A |
| Starter: | Kick |
| Transmission: | N/A |
|---|---|
| Gearbox: | 6 - speed |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | 6.00 litres (1,58 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | N/A |
| Type: | Enduro |
|---|---|
| Year: | 2008 |
| Weight: | 83.0 kg (182,09 pounds) |
| Length: | 1970 mm (77,21 inches) |
| Front Brakes: | Single disc |
| Rear Brakes: | Single disc |