The Harley Davidson FLTRI Road Glide is a 4 stroke, Custom bike with a Air cooled 1499.00 ccm (91,01 cubic inches) V2 type of engine. This engine then gets the power to the rear wheel with a Belt driven transmission.
This engine has 67.00 HP (48,66 kW)) @ 5200 RPM, 110.00 Nm (11,14 kgf-m or 80,69 ft.lbs) @ 3100 RPM and an unconfirmed top speed.
Scheduled maintenance is key for ensuring your Harley Davidson FLTRI Road Glide running smoothly. Frequently replaced components comprise oil filters. Using quality components, your FLTRI Road Glide will keep providing excellent performance over many seasons.
Loading products...
| Type: | V2 |
|---|---|
| Displacement: | 1499.00 ccm (91,01 cubic inches) |
| Power: | 67.00 HP (48,66 kW)) @ 5200 RPM |
| Torque: | 110.00 Nm (11,14 kgf-m or 80,69 ft.lbs) @ 3100 RPM |
| Compression: | N/A |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Air |
| Valves: | N/A |
| Starter: | Electric |
| Transmission: | Belt |
|---|---|
| Gearbox: | 5 - speed |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | N/A |
|---|---|
| Fuel Control: | N/A |
| Type: | Custom |
|---|---|
| Year: | 2000 |
| Weight: | 355.0 kg (778,69 pounds) |
| Length: | N/A |
| Front Brakes: | Dual disc |
| Rear Brakes: | Single disc |