The Ducati Multistada 1000 DS is a 4 stroke, Naked Bike bike with a Air cooled 992.00 ccm (60,23 cubic inches) V2, 2 Valve type of engine. This engine then gets the power to the rear wheel with a Chain driven transmission.
This engine has 90.78 HP (65,97 kW)) @ 8000 RPM, 9.40 Nm (1,00 kgf-m or 6,87 ft.lbs) @ 5000 RPM and an unconfirmed top speed.
When riding, the tank size is a critical factor. The Ducati Multistada 1000 DS is fitted with a 20.00 litres (5,25 gallons) fuel tank and uses a Desmodromic valve control fuel management system, ensuring excellent range on the road.
Regular maintenance is essential for ensuring your Ducati Multistada 1000 DS operating reliably. Popular maintenance parts include drive chains. Using quality components, your Multistada 1000 DS can maintain excellent performance for years to come.
Loading products...
If you are looking for Ducati Multistada 1000 DS Tyres then you will need to look for the correct sizes. On this model the Front Tyre size is 120/70 - ZR17 and the Rear Tyre size is 180/55 - ZR17 so before going ahead and buying a tyre, double check that it is the correct size.
| Type: | V2 |
|---|---|
| Displacement: | 992.00 ccm (60,23 cubic inches) |
| Power: | 90.78 HP (65,97 kW)) @ 8000 RPM |
| Torque: | 9.40 Nm (1,00 kgf-m or 6,87 ft.lbs) @ 5000 RPM |
| Compression: | 10.0:1 |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Air |
| Valves: | 2 |
| Starter: | Electric |
| Transmission: | Chain |
|---|---|
| Gearbox: | 6 - speed |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | 20.00 litres (5,25 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | Desmodromic valve control |
| Type: | Naked Bike |
|---|---|
| Year: | 2006 |
| Weight: | 196.0 kg (429,94 pounds) |
| Length: | N/A |
| Front Brakes: | Double disc |
| Rear Brakes: | Single disc |