The Honda CD 50 Benly is a 4 stroke, Classic bike with a Air cooled 49.00 ccm (2,98 cubic inches) Single cylinder type of engine.
This engine has 3.80 HP (2,79 kW)) @ 7000 RPM, 4.10 Nm (0,40 kgf-m or 2,99 ft.lbs) @ 6000 RPM and an unconfirmed top speed.
For weekend adventures, the gas tank is a critical feature. The Honda CD 50 Benly is equipped with a 6.00 litres (1,58 gallons) fuel tank and employs a OHC fuel management system, delivering optimal mileage for your adventures.
Regular maintenance is essential to maintain your Honda CD 50 Benly operating reliably. Regular replacement items include batteries. With regular servicing, your CD 50 Benly can maintain excellent performance over the long term.
Loading products...
| Type: | Single cylinder |
|---|---|
| Displacement: | 49.00 ccm (2,98 cubic inches) |
| Power: | 3.80 HP (2,79 kW)) @ 7000 RPM |
| Torque: | 4.10 Nm (0,40 kgf-m or 2,99 ft.lbs) @ 6000 RPM |
| Compression: | 10.0:1 |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Air |
| Valves: | N/A |
| Starter: | N/A |
| Transmission: | N/A |
|---|---|
| Gearbox: | 4 - speed |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | 6.00 litres (1,58 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | OHC |
| Type: | Classic |
|---|---|
| Year: | 2002 |
| Weight: | 76.0 kg (166,76 pounds) |
| Length: | 1805 mm (70,74 inches) |
| Front Brakes: | Expanding brake |
| Rear Brakes: | Expanding brake |