The Honda PS125i is a 4 stroke, Scooter bike with a Liquid cooled 125.00 ccm (7,59 cubic inches) Single cylinder type of engine. This engine then gets the power to the rear wheel with a Belt driven transmission.
This engine has 13.00 HP (9,45 kW)) @ 9000 RPM, 11,090 Nm (1,09 kgf-m or 8,16 ft.lbs) @ 7500 RPM and an unconfirmed top speed.
For daily commuting, the gas tank is a critical factor. The Honda PS125i is equipped with a 9.40 litres (2,47 gallons) fuel tank and is controlled by a SOHC fuel injection system, providing good efficiency for your rides.
Scheduled maintenance is important for keeping your Honda PS125i operating reliably. Regular replacement items consist of batteries. With the right parts, your PS125i will continue to deliver reliable service throughout its lifetime.
Loading products...
If you are looking for Honda PS125i Tyres then you will need to look for the right sizes. On this model the Front Tyre size is 110/90 - M13 and the Rear Tyre size is 130/70 - M13 so before going ahead and buying a tyre, double check that it is the right size.
| Type: | Single cylinder |
|---|---|
| Displacement: | 125.00 ccm (7,59 cubic inches) |
| Power: | 13.00 HP (9,45 kW)) @ 9000 RPM |
| Torque: | 11,090 Nm (1,09 kgf-m or 8,16 ft.lbs) @ 7500 RPM |
| Compression: | 11.0:1 |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Liquid |
| Valves: | N/A |
| Starter: | Electric |
| Transmission: | Belt |
|---|---|
| Gearbox: | N/A |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | 9.40 litres (2,47 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | SOHC |
| Type: | Scooter |
|---|---|
| Year: | 2009 |
| Weight: | 156.0 kg (342,18 pounds) |
| Length: | 2090 mm (81,89 inches) |
| Front Brakes: | Single disc |
| Rear Brakes: | Expanding brake (drum brake) |