The Aprilia SportCity 125 is a 4 stroke, Scooter bike with a Liquid cooled 124.00 ccm (7,53 cubic inches) Single cylinder, 4 Valve type of engine. This engine then gets the power to the rear wheel with a Belt driven transmission.
This engine has 19.44 HP (14,13 kW)) @ 9500 RPM, 11.70 Nm (1,19 kgf-m or 8,56 ft.lbs) @ 7500 RPM and a top speed of 105.0 km/h (64,87 mph)
For longer journeys, the fuel system is a key feature. The Aprilia SportCity 125 features a 9.00 litres (2,37 gallons) fuel tank and is controlled by a OHC fuel control system, delivering optimal fuel economy for your rides.
Preventative care is essential for maintaining your Aprilia SportCity 125 in top condition. Essential service parts consist of air filters. With the right parts, your SportCity 125 will keep providing excellent performance over the long term.
Loading products...
If you are searching for Aprilia SportCity 125 Tyres then you will need to look for the correct sizes. On this model the Front Tyre size is 120/70 - 15 and the Rear Tyre size is 130/80 - 15 so before purchasing a tyre, double check that it is the correct size.
| Type: | Single cylinder |
|---|---|
| Displacement: | 124.00 ccm (7,53 cubic inches) |
| Power: | 19.44 HP (14,13 kW)) @ 9500 RPM |
| Torque: | 11.70 Nm (1,19 kgf-m or 8,56 ft.lbs) @ 7500 RPM |
| Compression: | 11.0:1 |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Liquid |
| Valves: | 4 |
| Starter: | Electric |
| Transmission: | Belt |
|---|---|
| Gearbox: | Automatic |
| Top Speed: | 105.0 km/h (64,87 mph) |
| Fuel Capacity: | 9.00 litres (2,37 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | OHC |
| Type: | Scooter |
|---|---|
| Year: | 2008 |
| Weight: | 148.0 kg (324,67 pounds) |
| Length: | 2100 mm (82,29 inches) |
| Front Brakes: | Double disc |
| Rear Brakes: | Single disc |