The Triumph Tiger 955i is a 4 stroke, Enduro bike with a 955.00 ccm (57,98 cubic inches) In-line three, 4 Valve type of engine. This engine then gets the power to the rear wheel with a Chain driven transmission.
This engine has 104.00 HP (75,52 kW)) @ 9500 RPM, 92.00 Nm (9,35 kgf-m or 67,56 ft.lbs) @ 4400 RPM and a top speed of 200.0 km/h (123,68 mph)
For weekend adventures, the fuel system is an essential feature. The Triumph Tiger 955i features a 24.00 litres (6,31 gallons) fuel tank, offering consistent efficiency during your journeys.
Routine service is important for maintaining your Triumph Tiger 955i running smoothly. Regular replacement items consist of drive chains. With regular servicing, your Tiger 955i can maintain great rides for years to come.
Loading products...
If you are looking for Triumph Tiger 955i Tyres then you will need to look for the right sizes. On this model the Front Tyre size is 110/80 - R19 and the Rear Tyre size is 150/70 - R17 so before purchasing a tyre, check that it is the right size.
| Type: | In-line three |
|---|---|
| Displacement: | 955.00 ccm (57,98 cubic inches) |
| Power: | 104.00 HP (75,52 kW)) @ 9500 RPM |
| Torque: | 92.00 Nm (9,35 kgf-m or 67,56 ft.lbs) @ 4400 RPM |
| Compression: | N/A |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | N/A |
| Valves: | 4 |
| Starter: | N/A |
| Transmission: | Chain |
|---|---|
| Gearbox: | 6 - speed |
| Top Speed: | 200.0 km/h (123,68 mph) |
| Fuel Capacity: | 24.00 litres (6,31 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | N/A |
| Type: | Enduro |
|---|---|
| Year: | 2001 |
| Weight: | 215.0 kg (471,63 pounds) |
| Length: | N/A |
| Front Brakes: | Dual disc |
| Rear Brakes: | Single disc |