The Malaguti Password 250 is a 4 stroke, Scooter bike with a Liquid cooled 244.00 ccm (14,82 cubic inches) Single cylinder, 4 Valve type of engine. This engine then gets the power to the rear wheel with a Belt driven transmission.
This engine has 22.09 HP (16,02 kW)) @ 8500 RPM, 21.00 Nm (2,09 kgf-m or 15,42 ft.lbs) @ 6500 RPM and an unconfirmed top speed.
For daily commuting, the gas tank is a key aspect. The Malaguti Password 250 comes with a 10.00 litres (2,63 gallons) fuel tank and employs a SOHC fuel control system, delivering consistent fuel economy during your journeys.
Regular maintenance is vital for maintaining your Malaguti Password 250 operating reliably. Common service items include drive chains. Through proper maintenance, your Password 250 can maintain strong performance throughout its lifetime.
Loading products...
If you are looking for Malaguti Password 250 Tyres then you will need to look for the correct sizes. On this model the Front Tyre size is 110/70 - 16 and the Rear Tyre size is 140/70 - 16 so before purchasing a tyre, double check that it is the correct size.
| Type: | Single cylinder |
|---|---|
| Displacement: | 244.00 ccm (14,82 cubic inches) |
| Power: | 22.09 HP (16,02 kW)) @ 8500 RPM |
| Torque: | 21.00 Nm (2,09 kgf-m or 15,42 ft.lbs) @ 6500 RPM |
| Compression: | N/A |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Liquid |
| Valves: | 4 |
| Starter: | Electric |
| Transmission: | Belt |
|---|---|
| Gearbox: | Automatic |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | 10.00 litres (2,63 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | SOHC |
| Type: | Scooter |
|---|---|
| Year: | 2007 |
| Weight: | 156.0 kg (342,18 pounds) |
| Length: | 2170 mm (84,97 inches) |
| Front Brakes: | Single disc |
| Rear Brakes: | Single disc |