The Motorhispania Duna 125 Trail is a 4 stroke, Trial bike with a Air cooled 125.00 ccm (7,59 cubic inches) Single cylinder type of engine. This engine then gets the power to the rear wheel with a Chain driven transmission.
This engine has 12.00 HP (8,76 kW)) @ 8600 RPM and an unconfirmed top speed.
When out on the road, the fuel system is a critical feature. The Motorhispania Duna 125 Trail features a 7.80 litres (2,05 gallons) fuel tank and utilizes a SOHC fuel delivery system, delivering consistent fuel economy during your journeys.
Preventative care is crucial for keeping your Motorhispania Duna 125 Trail performing at its best. Popular maintenance parts involve sprockets. By using genuine parts, your Duna 125 Trail will sustain reliable service over the long term.
Loading products...
If you are looking for Motorhispania Duna 125 Trail Tyres then you will need to look for the right sizes. On this model the Front Tyre size is 100/90 - 19 and the Rear Tyre size is 120/90 - 19 so before buying a tyre, check that it is the right size.
| Type: | Single cylinder |
|---|---|
| Displacement: | 125.00 ccm (7,59 cubic inches) |
| Power: | 12.00 HP (8,76 kW)) @ 8600 RPM |
| Torque: | N/A |
| Compression: | 10.0:1 |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Air |
| Valves: | N/A |
| Starter: | Electric and kick |
| Transmission: | Chain |
|---|---|
| Gearbox: | N/A |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | 7.80 litres (2,05 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | SOHC |
| Type: | Trial |
|---|---|
| Year: | 2009 |
| Weight: | 105.0 kg (230,34 pounds) |
| Length: | 2010 mm (78,70 inches) |
| Front Brakes: | Single disc. Tecme |
| Rear Brakes: | Single disc. Tecme |