The Blata Elite 13 is a 2 stroke, Pocket Bike bike with a Liquid cooled 39.80 ccm (2,42 cubic inches) Single cylinder type of engine.
This engine has 8.00 HP (5,77 kW)) @ 12700 RPM, 7.30 Nm (0,70 kgf-m or 5,37 ft.lbs) @ 12000 RPM and an unconfirmed top speed.
When riding, the fuel system is a key consideration. The Blata Elite 13 includes a 1.00 litres (0,26 gallons) fuel tank, providing excellent mileage on the road.
Scheduled maintenance is essential for maintaining your Blata Elite 13 in top condition. Essential service parts involve batteries. With regular servicing, your Elite 13 will keep providing dependable operation for years to come.
Loading products...
If you are looking for Blata Elite 13 Tyres then you will need to look for the right sizes. On this model the Front Tyre size is 40/5 - 90 and the Rear Tyre size is 40/5 - 90 so before buying a tyre, make sure that it is the right size.
| Type: | Single cylinder |
|---|---|
| Displacement: | 39.80 ccm (2,42 cubic inches) |
| Power: | 8.00 HP (5,77 kW)) @ 12700 RPM |
| Torque: | 7.30 Nm (0,70 kgf-m or 5,37 ft.lbs) @ 12000 RPM |
| Compression: | N/A |
| Stroke: | 2 |
| Cooling: | Liquid |
| Valves: | N/A |
| Starter: | N/A |
| Transmission: | N/A |
|---|---|
| Gearbox: | N/A |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | 1.00 litres (0,26 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | N/A |
| Type: | Pocket Bike |
|---|---|
| Year: | 2006 |
| Weight: | 24.3 kg (53,33 pounds) |
| Length: | 1100 mm (43,08 inches) |
| Front Brakes: | Single disc |
| Rear Brakes: | Single disc |