The Kawasaki VN 400 Classic is a 4 stroke, Custom bike with a Liquid cooled 399.00 ccm (24,23 cubic inches) V2, 2 Valve type of engine. This engine then gets the power to the rear wheel with a Chain driven transmission.
This engine has 33.00 HP (23,98 kW)) @ 8500 RPM, 32.00 Nm (3,28 kgf-m or 23,48 ft.lbs) @ 4500 RPM and a top speed of 140.0 km/h (86,57 mph)
For daily commuting, the fuel system is a critical consideration. The Kawasaki VN 400 Classic comes with a 15.00 litres (3,94 gallons) fuel tank and is controlled by a SOHC fuel injection system, ensuring optimal mileage on the road.
Regular maintenance is necessary for keeping your Kawasaki VN 400 Classic running smoothly. Regular replacement items involve batteries. With the right parts, your VN 400 Classic will continue to deliver reliable service for many miles.
Loading products...
If you are searching for Kawasaki VN 400 Classic Tyres then you will need to look for the right sizes. On this model the Front Tyre size is 130/90 - 16 and the Rear Tyre size is 140/90 - 16 so before going ahead and buying a tyre, double check that it is the right size.
| Type: | V2 |
|---|---|
| Displacement: | 399.00 ccm (24,23 cubic inches) |
| Power: | 33.00 HP (23,98 kW)) @ 8500 RPM |
| Torque: | 32.00 Nm (3,28 kgf-m or 23,48 ft.lbs) @ 4500 RPM |
| Compression: | 9.8:1 |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Liquid |
| Valves: | 2 |
| Starter: | Electric |
| Transmission: | Chain |
|---|---|
| Gearbox: | 5 - speed |
| Top Speed: | 140.0 km/h (86,57 mph) |
| Fuel Capacity: | 15.00 litres (3,94 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | SOHC |
| Type: | Custom |
|---|---|
| Year: | 1996 |
| Weight: | 233.0 kg (511,13 pounds) |
| Length: | 2370 mm (92,83 inches) |
| Front Brakes: | Single disc. 2-piston calipers |
| Rear Brakes: | Expanding brake (drum brake) |