The Honda Gorilla 50 is a 4 stroke, Naked Bike bike with a Air cooled 49.00 ccm (2,98 cubic inches) Single cylinder type of engine.
This engine has 3.10 HP (2,29 kW)) @ 7500 RPM, 3.10 Nm (0,30 kgf-m or 2,29 ft.lbs) @ 6000 RPM and an unconfirmed top speed.
During extended trips, the gas tank is an important factor. The Honda Gorilla 50 is fitted with a 9.00 litres (2,37 gallons) fuel tank and utilizes a OHC fuel injection system, delivering efficient fuel economy for your rides.
Proper upkeep is necessary to maintain your Honda Gorilla 50 running smoothly. Essential service parts comprise spark plugs. With the right parts, your Gorilla 50 will continue to deliver dependable operation over the long term.
Loading products...
| Type: | Single cylinder |
|---|---|
| Displacement: | 49.00 ccm (2,98 cubic inches) |
| Power: | 3.10 HP (2,29 kW)) @ 7500 RPM |
| Torque: | 3.10 Nm (0,30 kgf-m or 2,29 ft.lbs) @ 6000 RPM |
| Compression: | 10.0:1 |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Air |
| Valves: | N/A |
| Starter: | N/A |
| Transmission: | N/A |
|---|---|
| Gearbox: | 4 - speed |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | 9.00 litres (2,37 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | OHC |
| Type: | Naked Bike |
|---|---|
| Year: | 2002 |
| Weight: | 62.0 kg (136,02 pounds) |
| Length: | 1365 mm (53,43 inches) |
| Front Brakes: | Expanding brake |
| Rear Brakes: | Expanding brake |