The Clipic Eco 08 Electric is a stroke, Scooter bike with a 1.00 ccm (0,06 cubic inches) Electric type of engine.
This engine has 0.46 HP (0.3 kW and a top speed of 26.0 km/h (16,12 mph)
Proper upkeep is crucial for ensuring your Clipic Eco 08 Electric in top condition. Regular replacement items include fuel filters. By using genuine parts, your Eco 08 Electric will sustain dependable operation over many seasons.
Loading products...
| Type: | Electric |
|---|---|
| Displacement: | 1.00 ccm (0,06 cubic inches) |
| Power: | 0.46 HP (0.3 kW |
| Torque: | N/A |
| Compression: | N/A |
| Stroke: | N/A |
| Cooling: | N/A |
| Valves: | N/A |
| Starter: | Electric |
| Transmission: | N/A |
|---|---|
| Gearbox: | N/A |
| Top Speed: | 26.0 km/h (16,12 mph) |
| Fuel Capacity: | N/A |
|---|---|
| Fuel Control: | N/A |
| Type: | Scooter |
|---|---|
| Year: | 2009 |
| Weight: | 50.0 kg (109,65 pounds) |
| Length: | 1500 mm (58,80 inches) |
| Front Brakes: | Expanding brake (drum brake) |
| Rear Brakes: | Expanding brake (drum brake) |