The Buell Lightning XB12Scg is a 4 stroke, Naked Bike bike with a Oil and air cooled 1203.00 ccm (73,04 cubic inches) V2 type of engine. This engine then gets the power to the rear wheel with a Belt driven transmission.
This engine has 103.00 HP (74,82 kW)) @ 6800 RPM, 113.90 Nm (11,54 kgf-m or 83,58 ft.lbs) @ 6000 RPM and an unconfirmed top speed.
When riding, the fuel capacity is a critical factor. The Buell Lightning XB12Scg is fitted with a 14.45 litres (3,80 gallons) fuel tank, delivering consistent performance on the road.
Regular maintenance is necessary for ensuring your Buell Lightning XB12Scg in peak form. Frequently replaced components include brake pads. With regular servicing, your Lightning XB12Scg can keep delivering dependable operation over the long term.
Loading products...
If you are looking for Buell Lightning XB12Scg Tyres then you will need to look for the right sizes. On this model the Front Tyre size is 120/70 - ZR17 and the Rear Tyre size is 180/55 - ZR17 so before purchasing a tyre, check that it is the right size.
| Type: | V2 |
|---|---|
| Displacement: | 1203.00 ccm (73,04 cubic inches) |
| Power: | 103.00 HP (74,82 kW)) @ 6800 RPM |
| Torque: | 113.90 Nm (11,54 kgf-m or 83,58 ft.lbs) @ 6000 RPM |
| Compression: | 10.0:1 |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Oil and air |
| Valves: | N/A |
| Starter: | Electric |
| Transmission: | Belt |
|---|---|
| Gearbox: | 5 - speed |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | 14.45 litres (3,80 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | N/A |
| Type: | Naked Bike |
|---|---|
| Year: | 2006 |
| Weight: | 179.2 kg (393,03 pounds) |
| Length: | 1923 mm (75,32 inches) |
| Front Brakes: | Single disc |
| Rear Brakes: | Single disc |