The Polini 911 GP4 Reverse Race is a 2 stroke, Pocket Bike bike with a 39.90 ccm (2,42 cubic inches) Single cylinder type of engine.
This engine has 6.20 HP (4.5 kW and an unconfirmed top speed.
For longer journeys, the fuel system is a critical feature. The Polini 911 GP4 Reverse Race is fitted with a 2.20 litres (0,58 gallons) fuel tank, offering efficient mileage on the road.
Regular maintenance is necessary to maintain your Polini 911 GP4 Reverse Race performing at its best. Frequently replaced components involve batteries. Using quality components, your 911 GP4 Reverse Race can keep delivering great rides for years to come.
Loading products...
If you are searching for Polini 911 GP4 Reverse Race Tyres then you will need to look for the correct sizes. On this model the Front Tyre size is 90/65 - R6.5 and the Rear Tyre size is 110/50 - R6.5 so before going ahead and purchasing a tyre, double check that it is the correct size.
| Type: | Single cylinder |
|---|---|
| Displacement: | 39.90 ccm (2,42 cubic inches) |
| Power: | 6.20 HP (4.5 kW |
| Torque: | N/A |
| Compression: | N/A |
| Stroke: | 2 |
| Cooling: | N/A |
| Valves: | N/A |
| Starter: | Kick |
| Transmission: | N/A |
|---|---|
| Gearbox: | N/A |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | 2.20 litres (0,58 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | N/A |
| Type: | Pocket Bike |
|---|---|
| Year: | 2007 |
| Weight: | 22.0 kg (48,26 pounds) |
| Length: | 960 mm (37,61 inches) |
| Front Brakes: | Single disc |
| Rear Brakes: | Single disc |