The Honda XL650V Transalp is a 4 stroke, Sport Touring bike with a Liquid cooled 647.00 ccm (39,28 cubic inches) V2, 3 Valve type of engine. This engine then gets the power to the rear wheel with a Chain driven transmission.
This engine has 52.00 HP (37,81 kW)) @ 7500 RPM, 55.00 Nm (5,57 kgf-m or 40,40 ft.lbs) @ 5500 RPM and an unconfirmed top speed.
For weekend adventures, the fuel system is an important aspect. The Honda XL650V Transalp features a 19.00 litres (4,99 gallons) fuel tank and uses a SOHC fuel injection system, giving reliable mileage during your journeys.
Preventative care is crucial for ensuring your Honda XL650V Transalp operating reliably. Common service items comprise brake pads. With regular servicing, your XL650V Transalp can keep delivering strong performance for years to come.
Loading products...
| Type: | V2 |
|---|---|
| Displacement: | 647.00 ccm (39,28 cubic inches) |
| Power: | 52.00 HP (37,81 kW)) @ 7500 RPM |
| Torque: | 55.00 Nm (5,57 kgf-m or 40,40 ft.lbs) @ 5500 RPM |
| Compression: | 9.2:1 |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Liquid |
| Valves: | 3 |
| Starter: | Electric |
| Transmission: | Chain |
|---|---|
| Gearbox: | 5 - speed |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | 19.00 litres (4,99 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | SOHC |
| Type: | Sport Touring |
|---|---|
| Year: | 2007 |
| Weight: | 191.0 kg (418,99 pounds) |
| Length: | 2260 mm (88,56 inches) |
| Front Brakes: | Double disc |
| Rear Brakes: | Single disc |