The Bajaj CT 100 is a 4 stroke, Sport bike with a Air cooled 99.27 ccm (6,03 cubic inches) Single cylinder type of engine.
This engine has 8.20 HP (5,97 kW)) @ 7500 RPM, 8.05 Nm (0,80 kgf-m or 5,87 ft.lbs) @ 4500 RPM and an unconfirmed top speed.
When out on the road, the tank size is an important feature. The Bajaj CT 100 includes a 10.50 litres (2,76 gallons) fuel tank, giving good efficiency for your rides.
Regular maintenance is crucial to keep your Bajaj CT 100 running smoothly. Common service items comprise clutch plates. With regular servicing, your CT 100 will sustain dependable operation over the long term.
Loading products...
| Type: | Single cylinder |
|---|---|
| Displacement: | 99.27 ccm (6,03 cubic inches) |
| Power: | 8.20 HP (5,97 kW)) @ 7500 RPM |
| Torque: | 8.05 Nm (0,80 kgf-m or 5,87 ft.lbs) @ 4500 RPM |
| Compression: | N/A |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Air |
| Valves: | N/A |
| Starter: | N/A |
| Transmission: | N/A |
|---|---|
| Gearbox: | 4 - speed |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | 10.50 litres (2,76 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | N/A |
| Type: | Sport |
|---|---|
| Year: | 2006 |
| Weight: | N/A |
| Length: | 1945 mm (76,22 inches) |
| Front Brakes: | Expanding brake (drum brake) |
| Rear Brakes: | Expanding brake (drum brake) |