The Honda CB 1300 Super Four is a 4 stroke, Naked Bike bike with a 1284.00 ccm (77,96 cubic inches) In-line four type of engine. This engine then gets the power to the rear wheel with a Chain driven transmission.
This engine has 114.00 HP (82,78 kW)) @ 7500 RPM, 136.00 Nm (13,83 kgf-m or 99,80 ft.lbs) @ 6000 RPM and an unconfirmed top speed.
For weekend adventures, the gas tank is a key consideration. The Honda CB 1300 Super Four includes a 21.00 litres (5,52 gallons) fuel tank, delivering optimal fuel economy for your adventures.
Scheduled maintenance is important for ensuring your Honda CB 1300 Super Four running smoothly. Frequently replaced components involve clutch plates. Using quality components, your CB 1300 Super Four will keep providing strong performance over the long term.
Loading products...
If you are looking for Honda CB 1300 Super Four Tyres then you will need to look for the right sizes. On this model the Front Tyre size is 120/70 - 17 and the Rear Tyre size is 180/55 - 17 so before going ahead and buying a tyre, double check that it is the right size.
| Type: | In-line four |
|---|---|
| Displacement: | 1284.00 ccm (77,96 cubic inches) |
| Power: | 114.00 HP (82,78 kW)) @ 7500 RPM |
| Torque: | 136.00 Nm (13,83 kgf-m or 99,80 ft.lbs) @ 6000 RPM |
| Compression: | N/A |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | N/A |
| Valves: | N/A |
| Starter: | N/A |
| Transmission: | Chain |
|---|---|
| Gearbox: | 5 - speed |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | 21.00 litres (5,52 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | N/A |
| Type: | Naked Bike |
|---|---|
| Year: | 2003 |
| Weight: | 224.0 kg (491,33 pounds) |
| Length: | 2220 mm (86,96 inches) |
| Front Brakes: | Double disc |
| Rear Brakes: | Single disc |