The Kymco Active SR is a 4 stroke, Scooter bike with a Air cooled 49.00 ccm (2,98 cubic inches) Single cylinder type of engine.
This engine has 3.08 HP (2,19 kW)) @ 8000 RPM, 3.20 Nm (0,30 kgf-m or 2,39 ft.lbs) @ 4000 RPM and an unconfirmed top speed.
For weekend adventures, the fuel system is a critical feature. The Kymco Active SR is fitted with a 3.50 litres (0,92 gallons) fuel tank, giving excellent efficiency during your journeys.
Routine service is vital for ensuring your Kymco Active SR running smoothly. Regular replacement items involve sprockets. Through proper maintenance, your Active SR will keep providing dependable operation for many miles.
Loading products...
If you are looking for Kymco Active SR Tyres then you will need to look for the right sizes. On this model the Front Tyre size is 2.50 - 17 and the Rear Tyre size is 2.75 - 17 so before buying a tyre, double check that it is the right size.
| Type: | Single cylinder |
|---|---|
| Displacement: | 49.00 ccm (2,98 cubic inches) |
| Power: | 3.08 HP (2,19 kW)) @ 8000 RPM |
| Torque: | 3.20 Nm (0,30 kgf-m or 2,39 ft.lbs) @ 4000 RPM |
| Compression: | 8.0:1 |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Air |
| Valves: | N/A |
| Starter: | Electric and kick |
| Transmission: | N/A |
|---|---|
| Gearbox: | 4 - speed |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | 3.50 litres (0,92 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | N/A |
| Type: | Scooter |
|---|---|
| Year: | 2008 |
| Weight: | 94.0 kg (206,16 pounds) |
| Length: | 1995 mm (78,11 inches) |
| Front Brakes: | Single disc |
| Rear Brakes: | Expanding brake (drum brake) |