The Suzuki ST 250 Etype is a 4 stroke, Sport bike with a Liquid cooled 249.00 ccm (15,11 cubic inches) Single cylinder, 2 Valve type of engine. This engine then gets the power to the rear wheel with a Chain driven transmission.
This engine has 18.77 HP (13,63 kW)) @ 7500 RPM, 21.00 Nm (2,09 kgf-m or 15,42 ft.lbs) @ 5500 RPM and an unconfirmed top speed.
During extended trips, the gas tank is a key aspect. The Suzuki ST 250 Etype features a 12.00 litres (3,15 gallons) fuel tank and utilizes a SOHC fuel injection system, giving consistent performance for your adventures.
Routine service is necessary for keeping your Suzuki ST 250 Etype performing at its best. Popular maintenance parts comprise oil filters. With regular servicing, your ST 250 Etype can maintain dependable operation for years to come.
Loading products...
If you are searching for Suzuki ST 250 Etype Tyres then you will need to look for the correct sizes. On this model the Front Tyre size is 90/90 - 18 and the Rear Tyre size is 110/900 - 18 so before buying a tyre, double check that it is the correct size.
| Type: | Single cylinder |
|---|---|
| Displacement: | 249.00 ccm (15,11 cubic inches) |
| Power: | 18.77 HP (13,63 kW)) @ 7500 RPM |
| Torque: | 21.00 Nm (2,09 kgf-m or 15,42 ft.lbs) @ 5500 RPM |
| Compression: | 9.2:1 |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Liquid |
| Valves: | 2 |
| Starter: | Electric |
| Transmission: | Chain |
|---|---|
| Gearbox: | 5 - speed |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | 12.00 litres (3,15 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | SOHC |
| Type: | Sport |
|---|---|
| Year: | 2008 |
| Weight: | 132.0 kg (289,55 pounds) |
| Length: | 2070 mm (81,09 inches) |
| Front Brakes: | Single disc |
| Rear Brakes: | Expanding brake (drum brake) |