The MuZ Saxon Country 500 is a 4 stroke, Allround bike with a Air cooled 494.00 ccm (29,99 cubic inches) Single cylinder, 4 Valve type of engine.
This engine has 34.00 HP (24,68 kW)) @ 7200 RPM, 34.30 Nm (3,48 kgf-m or 25,17 ft.lbs) @ 6000 RPM and an unconfirmed top speed.
Regular maintenance is vital for ensuring your MuZ Saxon Country 500 running smoothly. Regular replacement items consist of sprockets. Through proper maintenance, your Saxon Country 500 can keep delivering excellent performance throughout its lifetime.
Loading products...
| Type: | Single cylinder |
|---|---|
| Displacement: | 494.00 ccm (29,99 cubic inches) |
| Power: | 34.00 HP (24,68 kW)) @ 7200 RPM |
| Torque: | 34.30 Nm (3,48 kgf-m or 25,17 ft.lbs) @ 6000 RPM |
| Compression: | N/A |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Air |
| Valves: | 4 |
| Starter: | N/A |
| Transmission: | N/A |
|---|---|
| Gearbox: | 5 - speed |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | N/A |
|---|---|
| Fuel Control: | N/A |
| Type: | Allround |
|---|---|
| Year: | 1995 |
| Weight: | 147.0 kg (322,48 pounds) |
| Length: | N/A |
| Front Brakes: | Single disc |
| Rear Brakes: | Expanding brake |