The Harley Davidson VRSCDX Night Rod Special is a 4 stroke, Custom bike with a Liquid cooled 1250.41 ccm (75,92 cubic inches) V2 type of engine. This engine then gets the power to the rear wheel with a Belt driven transmission.
When riding, the fuel system is an important aspect. The Harley Davidson VRSCDX Night Rod Special includes a 18.92 litres (4,98 gallons) fuel tank, delivering good mileage for your adventures.
Regular maintenance is essential for keeping your Harley Davidson VRSCDX Night Rod Special in peak form. Common service items involve batteries. By using genuine parts, your VRSCDX Night Rod Special will continue to deliver great rides for many miles.
Loading products...
If you are looking for Harley Davidson VRSCDX Night Rod Special Tyres then you will need to look for the right sizes. On this model the Front Tyre size is 120/70 - ZR19 and the Rear Tyre size is 240/40 - R18 so before buying a tyre, double check that it is the right size.
| Type: | V2 |
|---|---|
| Displacement: | 1250.41 ccm (75,92 cubic inches) |
| Power: | N/A |
| Torque: | 115.26 Nm (11,74 kgf-m or 84,58 ft.lbs) @ 7000 RPM |
| Compression: | 11.5:1 |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Liquid |
| Valves: | N/A |
| Starter: | N/A |
| Transmission: | Belt |
|---|---|
| Gearbox: | 5 - speed |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | 18.92 litres (4,98 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | N/A |
| Type: | Custom |
|---|---|
| Year: | 2008 |
| Weight: | 291.7 kg (639,79 pounds) |
| Length: | 2398 mm (93,93 inches) |
| Front Brakes: | Single disc. 4-piston calipers |
| Rear Brakes: | Single disc. 4-piston calipers |