The Hyosung GT 650 is a 4 stroke, Sport bike with a 647.00 ccm (39,28 cubic inches) V2, 4 Valve type of engine.
This engine has 76.43 HP (55,52 kW)) @ 9000 RPM, 68.00 Nm (6,87 kgf-m or 49,95 ft.lbs) @ 7000 RPM and a top speed of 210.0 km/h (129,85 mph)
When riding, the fuel system is a critical consideration. The Hyosung GT 650 is fitted with a 16.00 litres (4,21 gallons) fuel tank and employs a DOHC fuel management system, providing good efficiency during your journeys.
Routine service is important for ensuring your Hyosung GT 650 operating reliably. Popular maintenance parts consist of batteries. By using genuine parts, your GT 650 will keep providing excellent performance over the long term.
Loading products...
If you are looking for Hyosung GT 650 Tyres then you will need to look for the right sizes. On this model the Front Tyre size is 120/60 - ZR17 and the Rear Tyre size is 160/60 - ZR17 so before buying a tyre, make sure that it is the right size.
| Type: | V2 |
|---|---|
| Displacement: | 647.00 ccm (39,28 cubic inches) |
| Power: | 76.43 HP (55,52 kW)) @ 9000 RPM |
| Torque: | 68.00 Nm (6,87 kgf-m or 49,95 ft.lbs) @ 7000 RPM |
| Compression: | 11.6:1 |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | N/A |
| Valves: | 4 |
| Starter: | N/A |
| Transmission: | N/A |
|---|---|
| Gearbox: | 6 - speed |
| Top Speed: | 210.0 km/h (129,85 mph) |
| Fuel Capacity: | 16.00 litres (4,21 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | DOHC |
| Type: | Sport |
|---|---|
| Year: | 2006 |
| Weight: | 180.0 kg (394,82 pounds) |
| Length: | N/A |
| Front Brakes: | Double disc |
| Rear Brakes: | Single disc |