The MV Agusta F4 1078 RR312 is a 4 stroke, Sport bike with a Liquid cooled 1078.30 ccm (65,47 cubic inches) In-line four, 4 Valve type of engine. This engine then gets the power to the rear wheel with a Chain driven transmission.
This engine has 190.00 HP (138,01 kW)) @ 12200 RPM, 124.00 Nm (12,54 kgf-m or 91,04 ft.lbs) @ 8200 RPM and a top speed of 300.0 km/h (185,47 mph)
When out on the road, the gas tank is a critical feature. The MV Agusta F4 1078 RR312 is fitted with a 21.00 litres (5,52 gallons) fuel tank and uses a DOHC fuel management system, ensuring excellent mileage during your journeys.
Scheduled maintenance is essential for maintaining your MV Agusta F4 1078 RR312 in peak form. Regular replacement items consist of spark plugs. By using genuine parts, your F4 1078 RR312 can keep delivering great rides over the long term.
Loading products...
If you are looking for MV Agusta F4 1078 RR312 Tyres then you will need to look for the right sizes. On this model the Front Tyre size is 120/70 - ZR17 and the Rear Tyre size is 190/55 - ZR17 so before going ahead and purchasing a tyre, check that it is the right size.
| Type: | In-line four |
|---|---|
| Displacement: | 1078.30 ccm (65,47 cubic inches) |
| Power: | 190.00 HP (138,01 kW)) @ 12200 RPM |
| Torque: | 124.00 Nm (12,54 kgf-m or 91,04 ft.lbs) @ 8200 RPM |
| Compression: | 13.1:1 |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Liquid |
| Valves: | 4 |
| Starter: | Electric |
| Transmission: | Chain |
|---|---|
| Gearbox: | 6 - speed |
| Top Speed: | 300.0 km/h (185,47 mph) |
| Fuel Capacity: | 21.00 litres (5,52 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | DOHC |
| Type: | Sport |
|---|---|
| Year: | 2009 |
| Weight: | 192.0 kg (421,18 pounds) |
| Length: | 2007 mm (78,61 inches) |
| Front Brakes: | Double disc. 4-piston |
| Rear Brakes: | Single disc. 4-piston |