The Honda XL1000V ABS Varadero is a 4 stroke, Sport Touring bike with a Liquid cooled 996.00 ccm (60,48 cubic inches) V2 type of engine. This engine then gets the power to the rear wheel with a Chain driven transmission.
This engine has 93.00 HP (67,56 kW)) @ 8000 RPM, 98.00 Nm (9,95 kgf-m or 71,94 ft.lbs) @ 6000 RPM and an unconfirmed top speed.
For longer journeys, the gas tank is a key factor. The Honda XL1000V ABS Varadero comes with a 25.00 litres (6,58 gallons) fuel tank and is controlled by a DOHC fuel injection system, giving efficient range during your journeys.
Scheduled maintenance is key for ensuring your Honda XL1000V ABS Varadero in peak form. Common service items involve air filters. By using genuine parts, your XL1000V ABS Varadero can keep delivering excellent performance for many miles.
Loading products...
| Type: | V2 |
|---|---|
| Displacement: | 996.00 ccm (60,48 cubic inches) |
| Power: | 93.00 HP (67,56 kW)) @ 8000 RPM |
| Torque: | 98.00 Nm (9,95 kgf-m or 71,94 ft.lbs) @ 6000 RPM |
| Compression: | 9.8:1 |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Liquid |
| Valves: | N/A |
| Starter: | Electric |
| Transmission: | Chain |
|---|---|
| Gearbox: | 6 - speed |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | 25.00 litres (6,58 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | DOHC |
| Type: | Sport Touring |
|---|---|
| Year: | 2007 |
| Weight: | 241.5 kg (529,74 pounds) |
| Length: | 2295 mm (89,95 inches) |
| Front Brakes: | Double disc |
| Rear Brakes: | Single disc |