The Hero Honda Glamour PGM FI is a 4 stroke, Classic bike with a Air cooled 124.80 ccm (7,58 cubic inches) Single cylinder type of engine.
This engine has 9.01 HP (6,57 kW)) @ 7000 RPM, 10.35 Nm (1,09 kgf-m or 7,56 ft.lbs) @ 4000 RPM and an unconfirmed top speed.
During extended trips, the fuel system is an essential feature. The Hero Honda Glamour PGM FI is equipped with a 12.00 litres (3,15 gallons) fuel tank and is controlled by a OHC fuel delivery system, providing reliable mileage on the road.
Scheduled maintenance is crucial for keeping your Hero Honda Glamour PGM FI performing at its best. Regular replacement items include clutch plates. By using genuine parts, your Glamour PGM FI can maintain strong performance for many miles.
Loading products...
If you are looking for Hero Honda Glamour PGM FI Tyres then you will need to look for the right sizes. On this model the Front Tyre size is 2.75 - 18 and the Rear Tyre size is 3.00 - 18 so before buying a tyre, check that it is the right size.
| Type: | Single cylinder |
|---|---|
| Displacement: | 124.80 ccm (7,58 cubic inches) |
| Power: | 9.01 HP (6,57 kW)) @ 7000 RPM |
| Torque: | 10.35 Nm (1,09 kgf-m or 7,56 ft.lbs) @ 4000 RPM |
| Compression: | 9.2:1 |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Air |
| Valves: | N/A |
| Starter: | Electric and kick |
| Transmission: | N/A |
|---|---|
| Gearbox: | 4 - speed |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | 12.00 litres (3,15 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | OHC |
| Type: | Classic |
|---|---|
| Year: | 2007 |
| Weight: | 125.0 kg (274,22 pounds) |
| Length: | 2005 mm (78,51 inches) |
| Front Brakes: | Single disc. Disc - 240mm Dia. Pad - Non Asbestoes type Drum - Drum Internal expanding shoe type (13 |
| Rear Brakes: | Expanding brake (drum brake). Drum Internal expanding shoe type (130mm) Liners - Non Asbestoes type |