The Laverda Ghost 650 is a 4 stroke, Naked Bike bike with a 668.00 ccm (40,56 cubic inches) Twin, 4 Valve type of engine. This engine then gets the power to the rear wheel with a Chain driven transmission.
This engine has 70.00 HP (50,84 kW)) @ 8900 RPM, 60.00 Nm (6,07 kgf-m or 44,08 ft.lbs) @ 6500 RPM and an unconfirmed top speed.
Proper upkeep is essential to maintain your Laverda Ghost 650 in peak form. Common service items involve batteries. Using quality components, your Ghost 650 will keep providing dependable operation throughout its lifetime.
Loading products...
| Type: | Twin |
|---|---|
| Displacement: | 668.00 ccm (40,56 cubic inches) |
| Power: | 70.00 HP (50,84 kW)) @ 8900 RPM |
| Torque: | 60.00 Nm (6,07 kgf-m or 44,08 ft.lbs) @ 6500 RPM |
| Compression: | N/A |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | N/A |
| Valves: | 4 |
| Starter: | Electric |
| Transmission: | Chain |
|---|---|
| Gearbox: | 6 - speed |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | N/A |
|---|---|
| Fuel Control: | N/A |
| Type: | Naked Bike |
|---|---|
| Year: | 1996 |
| Weight: | 200.0 kg (438,70 pounds) |
| Length: | N/A |
| Front Brakes: | Dual disc |
| Rear Brakes: | Single disc |