The Aprilia Caponord Rally Raid is a 4 stroke, Enduro bike with a Liquid cooled 997.62 ccm (60,57 cubic inches) Twin, 4 Valve type of engine. This engine then gets the power to the rear wheel with a Chain driven transmission.
This engine has 98.00 HP (71,14 kW)) @ 8250 RPM, 95.00 Nm (9,65 kgf-m or 69,75 ft.lbs) @ 6250 RPM and an unconfirmed top speed.
When out on the road, the fuel system is a key factor. The Aprilia Caponord Rally Raid includes a 25.00 litres (6,58 gallons) fuel tank and uses a DOHC fuel delivery system, offering good fuel economy during your journeys.
Proper upkeep is key for maintaining your Aprilia Caponord Rally Raid operating reliably. Essential service parts comprise brake pads. By using genuine parts, your Caponord Rally Raid will sustain reliable service over the long term.
Loading products...
If you are looking for Aprilia Caponord Rally Raid Tyres then you will need to look for the correct sizes. On this model the Front Tyre size is 120/70 - ZR17 and the Rear Tyre size is 180/55 - ZR17 so before buying a tyre, double check that it is the correct size.
| Type: | Twin |
|---|---|
| Displacement: | 997.62 ccm (60,57 cubic inches) |
| Power: | 98.00 HP (71,14 kW)) @ 8250 RPM |
| Torque: | 95.00 Nm (9,65 kgf-m or 69,75 ft.lbs) @ 6250 RPM |
| Compression: | 11.8:1 |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Liquid |
| Valves: | 4 |
| Starter: | N/A |
| Transmission: | Chain |
|---|---|
| Gearbox: | 6 - speed |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | 25.00 litres (6,58 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | DOHC |
| Type: | Enduro |
|---|---|
| Year: | 2004 |
| Weight: | N/A |
| Length: | 2300 mm (90,15 inches) |
| Front Brakes: | Double disc |
| Rear Brakes: | Single disc |