The Triumph America is a 4 stroke, Custom bike with a Air cooled 865.00 ccm (52,52 cubic inches) Twin type of engine. This engine then gets the power to the rear wheel with a Chain driven transmission.
This engine has 62.00 HP (45.3 kW, 74.00 Nm (7,46 kgf-m or 54,33 ft.lbs) @ 3300 RPM and an unconfirmed top speed.
For weekend adventures, the fuel capacity is a critical factor. The Triumph America comes with a 19.30 litres (5,07 gallons) fuel tank and employs a DOHC fuel injection system, providing consistent fuel economy during your journeys.
Routine service is key for maintaining your Triumph America in top condition. Essential service parts involve spark plugs. Through proper maintenance, your America can maintain reliable service for years to come.
Loading products...
If you are searching for Triumph America Tyres then you will need to look for the right sizes. On this model the Front Tyre size is 110/90 - 18 and the Rear Tyre size is 170/80 - 15 so before buying a tyre, double check that it is the right size.
| Type: | Twin |
|---|---|
| Displacement: | 865.00 ccm (52,52 cubic inches) |
| Power: | 62.00 HP (45.3 kW |
| Torque: | 74.00 Nm (7,46 kgf-m or 54,33 ft.lbs) @ 3300 RPM |
| Compression: | 9.2:1 |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Air |
| Valves: | N/A |
| Starter: | Electric |
| Transmission: | Chain |
|---|---|
| Gearbox: | 5 - speed |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | 19.30 litres (5,07 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | DOHC |
| Type: | Custom |
|---|---|
| Year: | 2008 |
| Weight: | 226.0 kg (495,71 pounds) |
| Length: | 2420 mm (94,82 inches) |
| Front Brakes: | Single disc |
| Rear Brakes: | Single disc |