The MZ Baghira Forest is a 4 stroke, Enduro bike with a 659.00 ccm (40,01 cubic inches) Single cylinder, 4 Valve type of engine. This engine then gets the power to the rear wheel with a Chain driven transmission.
This engine has 50.00 HP (36,32 kW)) @ 6500 RPM, 57.00 Nm (5,77 kgf-m or 41,79 ft.lbs) @ 5250 RPM and a top speed of 154.0 km/h (95,22 mph)
For daily commuting, the gas tank is a critical aspect. The MZ Baghira Forest includes a 12.50 litres (3,28 gallons) fuel tank, giving good fuel economy for your rides.
Routine service is vital for maintaining your MZ Baghira Forest in peak form. Essential service parts consist of clutch plates. With regular servicing, your Baghira Forest can keep delivering dependable operation for years to come.
Loading products...
If you are searching for MZ Baghira Forest Tyres then you will need to look for the right sizes. On this model the Front Tyre size is 90/90 - 21 and the Rear Tyre size is 120/80 - 18 so before purchasing a tyre, double check that it is the right size.
| Type: | Single cylinder |
|---|---|
| Displacement: | 659.00 ccm (40,01 cubic inches) |
| Power: | 50.00 HP (36,32 kW)) @ 6500 RPM |
| Torque: | 57.00 Nm (5,77 kgf-m or 41,79 ft.lbs) @ 5250 RPM |
| Compression: | N/A |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | N/A |
| Valves: | 4 |
| Starter: | N/A |
| Transmission: | Chain |
|---|---|
| Gearbox: | 4 - speed |
| Top Speed: | 154.0 km/h (95,22 mph) |
| Fuel Capacity: | 12.50 litres (3,28 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | N/A |
| Type: | Enduro |
|---|---|
| Year: | 2001 |
| Weight: | 170.0 kg (372,93 pounds) |
| Length: | N/A |
| Front Brakes: | Single disc |
| Rear Brakes: | Single disc |