The Cagiva River 600 is a 4 stroke, Naked Bike bike with a 601.00 ccm (36,49 cubic inches) Single cylinder type of engine.
This engine has 44.00 HP (32.1 kW, 45.00 Nm (4.6 kgf-m or 33.2 ft.lbs and an unconfirmed top speed.
Regular maintenance is necessary for keeping your Cagiva River 600 in top condition. Regular replacement items comprise drive chains. Using quality components, your River 600 can keep delivering dependable operation over the long term.
Loading products...
| Type: | Single cylinder |
|---|---|
| Displacement: | 601.00 ccm (36,49 cubic inches) |
| Power: | 44.00 HP (32.1 kW |
| Torque: | 45.00 Nm (4.6 kgf-m or 33.2 ft.lbs |
| Compression: | N/A |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | N/A |
| Valves: | N/A |
| Starter: | N/A |
| Transmission: | N/A |
|---|---|
| Gearbox: | 5 - speed |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | N/A |
|---|---|
| Fuel Control: | N/A |
| Type: | Naked Bike |
|---|---|
| Year: | 1997 |
| Weight: | 160.0 kg (350,94 pounds) |
| Length: | N/A |
| Front Brakes: | Single disc |
| Rear Brakes: | Single disc |