The Ural Vorona is a 4 stroke, Classic bike with a Air cooled 745.00 ccm (45,23 cubic inches) Twin type of engine. This engine then gets the power to the rear wheel with a Shaft drive (cardan) driven transmission.
This engine has 38.88 HP (28,26 kW)) @ 5600 RPM, 52.00 Nm (5,27 kgf-m or 38,21 ft.lbs) @ 4000 RPM and an unconfirmed top speed.
Scheduled maintenance is essential for maintaining your Ural Vorona performing at its best. Frequently replaced components consist of spark plugs. With regular servicing, your Vorona can maintain strong performance over the long term.
Loading products...
| Type: | Twin |
|---|---|
| Displacement: | 745.00 ccm (45,23 cubic inches) |
| Power: | 38.88 HP (28,26 kW)) @ 5600 RPM |
| Torque: | 52.00 Nm (5,27 kgf-m or 38,21 ft.lbs) @ 4000 RPM |
| Compression: | N/A |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Air |
| Valves: | N/A |
| Starter: | N/A |
| Transmission: | Shaft drive (cardan) |
|---|---|
| Gearbox: | N/A |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | N/A |
|---|---|
| Fuel Control: | N/A |
| Type: | Classic |
|---|---|
| Year: | 2006 |
| Weight: | N/A |
| Length: | 2580 mm (101,09 inches) |
| Front Brakes: | Expanding brake (drum brake) |
| Rear Brakes: | Expanding brake (drum brake) |