The Keeway Goccia 50 is a 2 stroke, Scooter bike with a Air cooled 49.20 ccm (2,99 cubic inches) Single cylinder type of engine. This engine then gets the power to the rear wheel with a Belt driven transmission.
This engine has 3.50 HP (2,59 kW)) @ 7000 RPM, 3.92 Nm (0,40 kgf-m or 2,89 ft.lbs) @ 7000 RPM and a top speed of 85.0 km/h (52,54 mph)
When out on the road, the fuel system is a critical aspect. The Keeway Goccia 50 comes with a 5.80 litres (1,52 gallons) fuel tank, delivering excellent mileage on the road.
Proper upkeep is important for keeping your Keeway Goccia 50 in top condition. Popular maintenance parts involve drive chains. Using quality components, your Goccia 50 will sustain dependable operation for years to come.
Loading products...
If you are looking for Keeway Goccia 50 Tyres then you will need to look for the right sizes. On this model the Front Tyre size is 1.60 - 16 and the Rear Tyre size is 1.85 - 16 so before buying a tyre, check that it is the right size.
| Type: | Single cylinder |
|---|---|
| Displacement: | 49.20 ccm (2,99 cubic inches) |
| Power: | 3.50 HP (2,59 kW)) @ 7000 RPM |
| Torque: | 3.92 Nm (0,40 kgf-m or 2,89 ft.lbs) @ 7000 RPM |
| Compression: | 6.9:1 |
| Stroke: | 2 |
| Cooling: | Air |
| Valves: | N/A |
| Starter: | Electric and kick |
| Transmission: | Belt |
|---|---|
| Gearbox: | Automatic |
| Top Speed: | 85.0 km/h (52,54 mph) |
| Fuel Capacity: | 5.80 litres (1,52 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | N/A |
| Type: | Scooter |
|---|---|
| Year: | 2008 |
| Weight: | 85.0 kg (186,46 pounds) |
| Length: | 1927 mm (75,52 inches) |
| Front Brakes: | Single disc |
| Rear Brakes: | Expanding brake (drum brake) |