The Moto Guzzi MGS 01 Corsa is a 4 stroke, Sport bike with a Air cooled 1225.00 ccm (74,38 cubic inches) V2 type of engine. This engine then gets the power to the rear wheel with a Chain driven transmission.
This engine has 122.00 HP (88,65 kW)) @ 8000 RPM, 112.81 Nm (11,44 kgf-m or 82,78 ft.lbs) @ 6400 RPM and an unconfirmed top speed.
During extended trips, the tank size is an important aspect. The Moto Guzzi MGS 01 Corsa is equipped with a 17.97 litres (4,73 gallons) fuel tank and utilizes a OHV fuel control system, offering good range during your journeys.
Proper upkeep is vital to keep your Moto Guzzi MGS 01 Corsa in top condition. Common service items involve oil filters. With regular servicing, your MGS 01 Corsa will sustain great rides over the long term.
Loading products...
If you are looking for Moto Guzzi MGS 01 Corsa Tyres then you will need to look for the right sizes. On this model the Front Tyre size is 120/70 - 17 and the Rear Tyre size is 180/55 - 17 so before purchasing a tyre, double check that it is the right size.
| Type: | V2 |
|---|---|
| Displacement: | 1225.00 ccm (74,38 cubic inches) |
| Power: | 122.00 HP (88,65 kW)) @ 8000 RPM |
| Torque: | 112.81 Nm (11,44 kgf-m or 82,78 ft.lbs) @ 6400 RPM |
| Compression: | 11.0:1 |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Air |
| Valves: | N/A |
| Starter: | Electric |
| Transmission: | Chain |
|---|---|
| Gearbox: | N/A |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | 17.97 litres (4,73 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | OHV |
| Type: | Sport |
|---|---|
| Year: | 2006 |
| Weight: | 191.9 kg (420,89 pounds) |
| Length: | 2010 mm (78,70 inches) |
| Front Brakes: | Double disc |
| Rear Brakes: | Single disc |