The Suzuki FXR 150 is a 4 stroke, Sport bike with a Oil and air cooled 147.00 ccm (8,93 cubic inches) Single cylinder, 4 Valve type of engine. This engine then gets the power to the rear wheel with a Chain driven transmission.
This engine has 20.11 HP (14,63 kW)) @ 13000 RPM and a top speed of 150.0 km/h (92,73 mph)
During extended trips, the tank size is an essential factor. The Suzuki FXR 150 is fitted with a 15.00 litres (3,94 gallons) fuel tank and utilizes a DOHC fuel delivery system, giving efficient fuel economy on the road.
Routine service is crucial to maintain your Suzuki FXR 150 in peak form. Common service items include drive chains. Using quality components, your FXR 150 will continue to deliver strong performance throughout its lifetime.
Loading products...
If you are looking for Suzuki FXR 150 Tyres then you will need to look for the right sizes. On this model the Front Tyre size is 80/90 - 17 and the Rear Tyre size is 100/90 - 17 so before going ahead and buying a tyre, double check that it is the right size.
| Type: | Single cylinder |
|---|---|
| Displacement: | 147.00 ccm (8,93 cubic inches) |
| Power: | 20.11 HP (14,63 kW)) @ 13000 RPM |
| Torque: | N/A |
| Compression: | 10.7:1 |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Oil and air |
| Valves: | 4 |
| Starter: | Electric and kick |
| Transmission: | Chain |
|---|---|
| Gearbox: | 6 - speed |
| Top Speed: | 150.0 km/h (92,73 mph) |
| Fuel Capacity: | 15.00 litres (3,94 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | DOHC |
| Type: | Sport |
|---|---|
| Year: | 2001 |
| Weight: | 118.0 kg (258,80 pounds) |
| Length: | 1985 mm (77,71 inches) |
| Front Brakes: | Single disc |
| Rear Brakes: | Single disc |