The PGO Ligero 125 is a 4 stroke, Scooter bike with a 124.90 ccm (7,58 cubic inches) Single cylinder type of engine. This engine then gets the power to the rear wheel with a Belt driven transmission.
This engine has 9.52 HP (6,87 kW)) @ 7750 RPM, 9.30 Nm (0,90 kgf-m or 6,87 ft.lbs) @ 6750 RPM and an unconfirmed top speed.
For daily commuting, the fuel capacity is a critical consideration. The PGO Ligero 125 comes with a 6.70 litres (1,76 gallons) fuel tank, providing consistent performance during your journeys.
Scheduled maintenance is vital to keep your PGO Ligero 125 running smoothly. Regular replacement items consist of clutch plates. With regular servicing, your Ligero 125 can keep delivering strong performance for many miles.
Loading products...
If you are looking for PGO Ligero 125 Tyres then you will need to look for the right sizes. On this model the Front Tyre size is 120/60 - 13 and the Rear Tyre size is 130/60 - 13 so before purchasing a tyre, double check that it is the right size.
| Type: | Single cylinder |
|---|---|
| Displacement: | 124.90 ccm (7,58 cubic inches) |
| Power: | 9.52 HP (6,87 kW)) @ 7750 RPM |
| Torque: | 9.30 Nm (0,90 kgf-m or 6,87 ft.lbs) @ 6750 RPM |
| Compression: | N/A |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | N/A |
| Valves: | N/A |
| Starter: | Electric and kick |
| Transmission: | Belt |
|---|---|
| Gearbox: | N/A |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | 6.70 litres (1,76 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | N/A |
| Type: | Scooter |
|---|---|
| Year: | 2008 |
| Weight: | N/A |
| Length: | 1710 mm (66,96 inches) |
| Front Brakes: | Single disc |
| Rear Brakes: | Expanding brake (drum brake) |