The Piaggio Liberty 50 4T is a 4 stroke, Scooter bike with a 49.40 ccm (2,99 cubic inches) Single cylinder type of engine.
This engine has 3.70 HP (2,69 kW)) @ 7000 RPM and an unconfirmed top speed.
When riding, the tank size is an essential factor. The Piaggio Liberty 50 4T is fitted with a 6.00 litres (1,58 gallons) fuel tank, delivering reliable performance during your journeys.
Scheduled maintenance is essential for keeping your Piaggio Liberty 50 4T operating reliably. Regular replacement items comprise fuel filters. Through proper maintenance, your Liberty 50 4T will sustain excellent performance over the long term.
Loading products...
| Type: | Single cylinder |
|---|---|
| Displacement: | 49.40 ccm (2,99 cubic inches) |
| Power: | 3.70 HP (2,69 kW)) @ 7000 RPM |
| Torque: | N/A |
| Compression: | 10.7:1 |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | N/A |
| Valves: | N/A |
| Starter: | Electric |
| Transmission: | N/A |
|---|---|
| Gearbox: | N/A |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | 6.00 litres (1,58 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | N/A |
| Type: | Scooter |
|---|---|
| Year: | 2006 |
| Weight: | 103.0 kg (225,96 pounds) |
| Length: | 1960 mm (76,81 inches) |
| Front Brakes: | Single disc |
| Rear Brakes: | Expanding brake (drum brake) |