The Honda GL 1500 SE Gold Wing is a 4 stroke, Touring bike with a Liquid cooled 1520.00 ccm (92,29 cubic inches) Six cylinder boxer, 2 Valve type of engine.
This engine has 100.00 HP (72,64 kW)) @ 5200 RPM, 150.00 Nm (15,22 kgf-m or 110,05 ft.lbs) @ 4000 RPM and an unconfirmed top speed.
Scheduled maintenance is essential for keeping your Honda GL 1500 SE Gold Wing performing at its best. Regular replacement items include fuel filters. Using quality components, your GL 1500 SE Gold Wing will sustain reliable service throughout its lifetime.
Loading products...
| Type: | Six cylinder boxer |
|---|---|
| Displacement: | 1520.00 ccm (92,29 cubic inches) |
| Power: | 100.00 HP (72,64 kW)) @ 5200 RPM |
| Torque: | 150.00 Nm (15,22 kgf-m or 110,05 ft.lbs) @ 4000 RPM |
| Compression: | N/A |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Liquid |
| Valves: | 2 |
| Starter: | Electric |
| Transmission: | N/A |
|---|---|
| Gearbox: | 5 - speed |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | N/A |
|---|---|
| Fuel Control: | N/A |
| Type: | Touring |
|---|---|
| Year: | 1995 |
| Weight: | 368.0 kg (807,24 pounds) |
| Length: | N/A |
| Front Brakes: | Dual disc |
| Rear Brakes: | Single disc |