The Ducati 996 SPS is a 4 stroke, Sport bike with a Liquid cooled 996.00 ccm (60,48 cubic inches) V2 type of engine.
This engine has 123.00 HP (89,35 kW)) @ 9500 RPM, 99.00 Nm (10,05 kgf-m or 72,64 ft.lbs) @ 7000 RPM and a top speed of 270.0 km/h (166,96 mph)
For daily commuting, the tank size is an essential feature. The Ducati 996 SPS is fitted with a 17.00 litres (4,47 gallons) fuel tank, giving reliable range for your rides.
Routine service is necessary for ensuring your Ducati 996 SPS in peak form. Regular replacement items consist of clutch plates. With the right parts, your 996 SPS will continue to deliver dependable operation for many miles.
Loading products...
| Type: | V2 |
|---|---|
| Displacement: | 996.00 ccm (60,48 cubic inches) |
| Power: | 123.00 HP (89,35 kW)) @ 9500 RPM |
| Torque: | 99.00 Nm (10,05 kgf-m or 72,64 ft.lbs) @ 7000 RPM |
| Compression: | N/A |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Liquid |
| Valves: | N/A |
| Starter: | N/A |
| Transmission: | N/A |
|---|---|
| Gearbox: | 6 - speed |
| Top Speed: | 270.0 km/h (166,96 mph) |
| Fuel Capacity: | 17.00 litres (4,47 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | N/A |
| Type: | Sport |
|---|---|
| Year: | 2000 |
| Weight: | 187.0 kg (410,24 pounds) |
| Length: | N/A |
| Front Brakes: | Dual disc |
| Rear Brakes: | Single disc |