The Kawasaki GTR 1000 is a 4 stroke, Touring bike with a 997.00 ccm (60,54 cubic inches) In-line four type of engine.
This engine has 98.00 HP (71,14 kW)) @ 9000 RPM, 68.00 Nm (6,87 kgf-m or 49,95 ft.lbs) @ 6500 RPM and an unconfirmed top speed.
Preventative care is key to maintain your Kawasaki GTR 1000 operating reliably. Popular maintenance parts include drive chains. With regular servicing, your GTR 1000 will keep providing great rides over many seasons.
Loading products...
| Type: | In-line four |
|---|---|
| Displacement: | 997.00 ccm (60,54 cubic inches) |
| Power: | 98.00 HP (71,14 kW)) @ 9000 RPM |
| Torque: | 68.00 Nm (6,87 kgf-m or 49,95 ft.lbs) @ 6500 RPM |
| Compression: | N/A |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | N/A |
| Valves: | N/A |
| Starter: | Electric |
| Transmission: | N/A |
|---|---|
| Gearbox: | 6 - speed |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | N/A |
|---|---|
| Fuel Control: | N/A |
| Type: | Touring |
|---|---|
| Year: | 1998 |
| Weight: | 270.0 kg (592,22 pounds) |
| Length: | N/A |
| Front Brakes: | Dual disc |
| Rear Brakes: | Single disc |