The Daelim Daystar VL 125 L is a 4 stroke, Custom bike with a Air cooled 124.10 ccm (7,53 cubic inches) Single cylinder, 4 Valve type of engine.
This engine has 13.20 HP (9.6 kW and an unconfirmed top speed.
During extended trips, the fuel capacity is an important aspect. The Daelim Daystar VL 125 L comes with a 17.30 litres (4,55 gallons) fuel tank, providing efficient efficiency during your journeys.
Preventative care is crucial to keep your Daelim Daystar VL 125 L performing at its best. Regular replacement items involve spark plugs. Using quality components, your Daystar VL 125 L can keep delivering strong performance for many miles.
Loading products...
If you are searching for Daelim Daystar VL 125 L Tyres then you will need to look for the correct sizes. On this model the Front Tyre size is 90/90 - 18 and the Rear Tyre size is 130/90 - 15 so before buying a tyre, check that it is the correct size.
| Type: | Single cylinder |
|---|---|
| Displacement: | 124.10 ccm (7,53 cubic inches) |
| Power: | 13.20 HP (9.6 kW |
| Torque: | N/A |
| Compression: | 11.5:1 |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Air |
| Valves: | 4 |
| Starter: | N/A |
| Transmission: | N/A |
|---|---|
| Gearbox: | N/A |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | 17.30 litres (4,55 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | N/A |
| Type: | Custom |
|---|---|
| Year: | 2004 |
| Weight: | 160.0 kg (350,94 pounds) |
| Length: | 2240 mm (87,76 inches) |
| Front Brakes: | Single disc |
| Rear Brakes: | Expanding brake (drum brake) |