The MV Agusta 910R Brutale Italia is a 4 stroke, Naked Bike bike with a 910.00 ccm (55,25 cubic inches) In-line four, 4 Valve type of engine.
This engine has 136.00 HP (98,80 kW)) @ 12000 RPM, 96.00 Nm (9,75 kgf-m or 70,45 ft.lbs) @ 7900 RPM and an unconfirmed top speed.
Proper upkeep is vital for keeping your MV Agusta 910R Brutale Italia running smoothly. Popular maintenance parts include fuel filters. Using quality components, your 910R Brutale Italia can maintain strong performance throughout its lifetime.
Loading products...
| Type: | In-line four |
|---|---|
| Displacement: | 910.00 ccm (55,25 cubic inches) |
| Power: | 136.00 HP (98,80 kW)) @ 12000 RPM |
| Torque: | 96.00 Nm (9,75 kgf-m or 70,45 ft.lbs) @ 7900 RPM |
| Compression: | N/A |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | N/A |
| Valves: | 4 |
| Starter: | N/A |
| Transmission: | N/A |
|---|---|
| Gearbox: | N/A |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | N/A |
|---|---|
| Fuel Control: | N/A |
| Type: | Naked Bike |
|---|---|
| Year: | 2007 |
| Weight: | 185.0 kg (405,86 pounds) |
| Length: | N/A |
| Front Brakes: | N/A |
| Rear Brakes: | N/A |