The Ducati S4 is a 4 stroke, Naked Bike bike with a Liquid cooled 916.00 ccm (55,61 cubic inches) V2, 4 Valve type of engine. This engine then gets the power to the rear wheel with a Chain driven transmission.
This engine has 101.00 HP (73,33 kW)) @ 8750 RPM, 92.00 Nm (9,35 kgf-m or 67,56 ft.lbs) @ 7000 RPM and an unconfirmed top speed.
During extended trips, the fuel capacity is a key consideration. The Ducati S4 comes with a 15.00 litres (3,94 gallons) fuel tank, offering optimal efficiency for your adventures.
Proper upkeep is important for keeping your Ducati S4 in peak form. Common service items include fuel filters. Through proper maintenance, your S4 will keep providing strong performance for many miles.
Loading products...
| Type: | V2 |
|---|---|
| Displacement: | 916.00 ccm (55,61 cubic inches) |
| Power: | 101.00 HP (73,33 kW)) @ 8750 RPM |
| Torque: | 92.00 Nm (9,35 kgf-m or 67,56 ft.lbs) @ 7000 RPM |
| Compression: | 11.0:1 |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Liquid |
| Valves: | 4 |
| Starter: | N/A |
| Transmission: | Chain |
|---|---|
| Gearbox: | 6 - speed |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | 15.00 litres (3,94 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | N/A |
| Type: | Naked Bike |
|---|---|
| Year: | 2002 |
| Weight: | 193.0 kg (423,37 pounds) |
| Length: | 2108 mm (82,59 inches) |
| Front Brakes: | Dual disc |
| Rear Brakes: | Single disc |