The Honda VT750C Shadow is a 4 stroke, Custom bike with a Liquid cooled 745.00 ccm (45,23 cubic inches) V2 type of engine. This engine then gets the power to the rear wheel with a Shaft drive (cardan) driven transmission.
This engine has 44.92 HP (32,64 kW)) @ 5500 RPM, 64.00 Nm (6,47 kgf-m or 46,96 ft.lbs) @ 3500 RPM and an unconfirmed top speed.
When out on the road, the fuel capacity is a key consideration. The Honda VT750C Shadow includes a 14.60 litres (3,84 gallons) fuel tank and features a SOHC fuel control system, giving optimal range on the road.
Routine service is essential for ensuring your Honda VT750C Shadow operating reliably. Regular replacement items involve brake pads. Through proper maintenance, your VT750C Shadow will keep providing reliable service over many seasons.
Loading products...
If you are looking for Honda VT750C Shadow Tyres then you will need to look for the right sizes. On this model the Front Tyre size is 120/90 - M17 and the Rear Tyre size is 160/80 - M15 so before going ahead and buying a tyre, double check that it is the right size.
| Type: | V2 |
|---|---|
| Displacement: | 745.00 ccm (45,23 cubic inches) |
| Power: | 44.92 HP (32,64 kW)) @ 5500 RPM |
| Torque: | 64.00 Nm (6,47 kgf-m or 46,96 ft.lbs) @ 3500 RPM |
| Compression: | 9.6:1 |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Liquid |
| Valves: | N/A |
| Starter: | Electric |
| Transmission: | Shaft drive (cardan) |
|---|---|
| Gearbox: | 5 - speed |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | 14.60 litres (3,84 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | SOHC |
| Type: | Custom |
|---|---|
| Year: | 2009 |
| Weight: | 256.3 kg (562,18 pounds) |
| Length: | 2510 mm (98,31 inches) |
| Front Brakes: | Single disc |
| Rear Brakes: | Expanding brake (drum brake) |