The Xmotos XB 21 is a 4 stroke, Pocket Bike bike with a Air cooled 50.00 ccm (3,03 cubic inches) Single cylinder type of engine. This engine then gets the power to the rear wheel with a Chain driven transmission.
This engine has 3.48 HP (2,49 kW)) @ 8500 RPM and an unconfirmed top speed.
For weekend adventures, the fuel system is a key feature. The Xmotos XB 21 is fitted with a 3.00 litres (0,79 gallons) fuel tank, ensuring efficient range during your journeys.
Routine service is vital to keep your Xmotos XB 21 in peak form. Frequently replaced components consist of fuel filters. With regular servicing, your XB 21 will sustain great rides over the long term.
Loading products...
| Type: | Single cylinder |
|---|---|
| Displacement: | 50.00 ccm (3,03 cubic inches) |
| Power: | 3.48 HP (2,49 kW)) @ 8500 RPM |
| Torque: | N/A |
| Compression: | 9.4:1 |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Air |
| Valves: | N/A |
| Starter: | N/A |
| Transmission: | Chain |
|---|---|
| Gearbox: | Automatic |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | 3.00 litres (0,79 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | N/A |
| Type: | Pocket Bike |
|---|---|
| Year: | 2008 |
| Weight: | 50.0 kg (109,65 pounds) |
| Length: | 1320 mm (51,74 inches) |
| Front Brakes: | Expanding brake (drum brake) |
| Rear Brakes: | Expanding brake (drum brake) |