The Keeway Speed 125 is a 4 stroke, Sport bike with a Air cooled 124.60 ccm (7,56 cubic inches) Single cylinder type of engine. This engine then gets the power to the rear wheel with a Chain driven transmission.
This engine has 6.97 HP (5,07 kW)) @ 7500 RPM, 7.39 Nm (0,80 kgf-m or 5,47 ft.lbs) @ 4750 RPM and a top speed of 86.0 km/h (53,13 mph)
When riding, the fuel capacity is an important feature. The Keeway Speed 125 comes with a 5.20 litres (1,36 gallons) fuel tank, delivering excellent performance for your adventures.
Regular maintenance is important to keep your Keeway Speed 125 in top condition. Popular maintenance parts comprise clutch plates. Using quality components, your Speed 125 will continue to deliver excellent performance for many miles.
Loading products...
| Type: | Single cylinder |
|---|---|
| Displacement: | 124.60 ccm (7,56 cubic inches) |
| Power: | 6.97 HP (5,07 kW)) @ 7500 RPM |
| Torque: | 7.39 Nm (0,80 kgf-m or 5,47 ft.lbs) @ 4750 RPM |
| Compression: | 9.5:1 |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Air |
| Valves: | N/A |
| Starter: | Electric and kick |
| Transmission: | Chain |
|---|---|
| Gearbox: | N/A |
| Top Speed: | 86.0 km/h (53,13 mph) |
| Fuel Capacity: | 5.20 litres (1,36 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | N/A |
| Type: | Sport |
|---|---|
| Year: | 2006 |
| Weight: | 105.0 kg (230,34 pounds) |
| Length: | 1800 mm (70,55 inches) |
| Front Brakes: | Single disc |
| Rear Brakes: | Single disc |